“Pilatese põhimõte”, mis on üleüldiselt tunnustatud Pilatese järgijate seas. Nendeks on: jõujaam (keha asetus), keskendumine, kontroll, täpsus, hingamine ja sujuvus.
Jõujaam (keha asetus)
Kõhulihased, alaselg ja tuharad on inimese kese. Selgroo ja jäsemete tunnetamine oma jõujaama kaudu õpetab teadlikult jälgima oma keha. Pilateses kasutatakse keha jõukeset mitmesuguste harjutuste kontrollitud ja sujuvaks sooritamiseks.
Keskendumine
Pilates nõuab vaimset keskendumist, mis tähendab, et mõte töötab kogu treeningu jooksul. Keskendumine on vajalik, et tagada liigutuste kvaliteet. Pilates ei ole ainult füüsiline treening, vaid keskendub nii mõistuse kui lihaskonna treenimisele, et aidata saavutada vaimne ja füüsiline tasakaal.
Kontroll
Pilatest on kõige parem kirjeldada, kui kontrollitud painduvuse ja jõu kombinatsiooni. Kui keha ja vaim töötavad üheskoos, sooritakse liigutusi kõige tõhusamalt, samal ajal kontrollides oma keha. Kõik pilateseliigutused tulevad jõukeskusest ehk “kontrolli keskmest”. Keha kontrollimine on esmatähtis, et vältida vigastusi.
Täpsus
Iga liigutus peab Pilatese treeningu sujuvuse nimel olema täpne. Pilatese puhul on kvaliteet tähtsam kui kvantiteet. Väiksem hulk täpseid liigutusi annab parima tulemuse.
Hingamine
Õige hingamine on tähtis Pilatese tehnika osa – see arendab vastupidavust ja tõstab energiat ning sunnib samal ajal lõõgastuma. Kuigi kõik pilateseharjutused pole just hingamisharjutused, on treeningu ajal tähtis teadlikult hingata. Hingamine aitab sooritada mitmeid raskemaid harjutusi.
Sujuvus
Pilates on täiuslik ja graatsiline koreograafia, mille iga harjutus läheb energiliselt üle järgmiseks. Sujuvad ja nobedad liigutused loovad ühtlase, voolava korduvuse, mida esitatakse kiirustamata. Oluline on, et keskendutakse oma vaimus sellele, kuidas iga liigutus on seotud järgmisega.